Свято Матері


Для “Джерельця” День Мами чи Свято Матері – це не просто одна з програм. Якщо говорити про відродження звичаїв, обрядів, зрештою, давнього західноукраїнського народного музичного побуту, то роль колективу у цьому (як відтворювача), а взагалі, і в основному, керівника Ірини Король незаперечна.

Зі святом матері!Це свято було в пошанівку і завжди урочисто відзначалося українською громадськістю, (на разі мова йде тільки про західний регіон), включно до 1939 року – приходу радянської влади.

Витоки Дня Матері мають релігійний характер, оскільки за церковним календарем місяць травень посвячується Пречистій Діві Марії – Матері Божій. Розуміючи велику виховну і просвітницьку роль поезії, пісні, свідомі свого покликання священичого і національного, настоятелі парохій плекали і втілювали в життя ідею просвітництва через залучення і заохочення прихожан до хорів, самодіяльних театрів, (невід’ємною частиною яких було музичне виконавство), товариств “Просвіти” та ін. Так поступово у культурно-мистецьке життя української громадськості ввійшло святкування Дня Матері вже як дня подяки і Божій Матері, матері Україні та рідній мамі. До цього свята, яке відзначалося у другу неділю травня, найбільше готувалися діти, (звичайно ж, з допомогою вчителів чи священиків), створюючи власні літературно-музичні композиції. Відтак, малі локальні святкування на парафіях переносились на сцену, виростали до масштабів святкових концертів…

На довгі 50 років це свято було забуте. На заміну прийшло святкування Міжнародного дня жінки, яке, однак, не несло в собі тої високої ідеї духовності.

Збираючи матеріали про святкування Дня Матері, (а це і архівні документи, і емігрантські часописи, і спогади сучасників святкування), керівник колективу вирішила відновити цю давню і добру традицію. Цікаво те, що якраз друга неділя травня 1990 року співпала і з Днем народження Ірини Король та прем’єрою композиції “День Матері”.

Це було 13 травня 1990 року. На Свято запрошено мам-бабусь, які розповіли як вони у юності відзначали Свято матері, лунали пісні, поезії, присвячені матерям, Україні та молитви до Матері Божої. Народні майстрині розповідали та показували як писати писанки, організовано виставку вишивок. А вже 15 травня до Моршина завітала Львівська телестудія, з пропозицією записати це свято.

З цього часу сценічне “Свято матері” ввійшло в число календарних концертів “Джерельця”, щороку проводиться в Моршині, а крім того, відбувалися та відбуваються з нею виступи по запрошеннях в обласних та регіональних концертах [1]. Від 2001 року програма дещо видозмінена, осучаснена новими авторськими піснями і поезіями та вже має назву “Матусенько, голубонько, благословенна тричі будь!” Цю виставу керівник театру присвятила світлій пам’яті своєї матері.

Ми не можемо стверджувати, що саме Ірина Король та її колектив стали першими, хто взагалі відродив це свято, але незаперечним залишається той факт, що святкування Дня Матері у Львівській області почалося тільки з травня 1990 року, і вже аж з плином кількох років розповсюдилось по Україні.

[1] Про перебіг таких концертів можна дізнатися з концертної хроніки «Джерельця»

wums.ru

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *