«З чистих джерел». Бойківські фестини на землі Турківщини


Гірське містечко Турка в ці дні погарнішало, прибралося. Усі вулиці прикрасили українські державні прапори. Одна за одною прибували сюди делегації з гірських районів Львівщини, Закарпаття, Івано-Франківщини на міжнародне бойківське свято "З чистих джерел".

Щасливі і радісні підходили до організаторів свята вихідці з цього мальовничого краю, які з різних причин тепер мешкають на Херсонщині, Кіровоградщині, Донеччині, а також у далекій Америці, Канаді, Англії, Франції, але назавжди зберегли свою любов до рідної землі.

Почалося свято відкриттям меморіальної дошки Івану Франку на фасаді районного Народного дому "Просвіта". Голова оргкомітету Петро Косачевич у вступному слові відзначив, що Великий Каменяр теж народився на Бойківщині, він багато разів бував на Турківщині, мав тут щирих і добрих друзів, присвятив колисці бойківського краю десятки своїх творів. У квітні 1913 року у будинку "Просвіти" на запрошення вчителів Іван Франко прочитав відому поему "Мойсей". Про велич генія говорили доктор історичних наук, депутат України Степан Павлюк, співголова науково-культурологічного товариства "Бойківщина" Любомир Сікора. А на завершення у виконанні турківчанки Оксани Цебак велично прозвучав уривок із поеми "Мойсей".

А потім учасники свята взяли участь у відкритті музею "Бойківщина". Сотні експонатів, зокрема, знарядь праці, одягу, фотографій, вишивки, інших речей бойків збирала і впорядковувала разом із своїми помічниками великий ентузіаст цієї справи, директор районної бібліотеки Віра Бончук. Справді, тут є унікальні експонати, яким позаздрили б державні музеї. Наприклад, різак для різання соломи, який приніс пенсіонер Володимир Бігун. Цьому різакові вже кілька століть.

Але музею тісно. Однієї кімнати, яку йому виділили у міській ратуші, явно замало. Не допомогло і те, що Віра Бончук віддала під музей свій робочий кабінет.

У цей же день у Турці відбулося кілька науково-практичних конференцій з історії культури і економіки бойківського краю. На зборах науково-культурологічного товариства обрано правління, яке збереться у Дрогобичі і обере керівників.

Увечері, у переповненому кінотеатрі "Україна" відбувся конкурс "Княгиня Бойківщини". Десять дівчат із Львівщини, Закарпаття та Івано-Франківщини виборювали це звання. Журі, яке очолив декан філологічного факультету Дрогобицького педагогічного інституту ім. І. Франка Ярослав Радевич-Винницький, було вимогливим. Адже всі учасниці конкурсу були гарні, добре знали історію рідного краю, його звичаї та побут, вміли варити бойківські страви, шити бойківський одяг. Перевагу було надано Олені Білас із Трускавця – асистентці кафедри методики та історії народного мистецтва України Дрогобицького педагогічного інституту, яка виявила найкращі знання та вміння.

Бойківські фестини. Під час концертуУ неділю свято продовжувалось. Тисячі людей зібрались в урочищі Широке, що поблизу села Явора. Звучать трембіти, сповіщаючи про початок міжнародних бойківських фестин. Їх відкриває голова оргкомітету Петро Косачевич. Зведений хор виконує пісню М. Вербицького "Отче наш". Свято благословив священик. Над горами велично лунає пісня у виконанні хору "Верховино, світку ти наш". Слово надається голові Львівської обласної Ради народних депутатів Миколі Гориню.

- Сьогодні, - сказав він, - люди шукають кожен корінчик, кожну гілочку того великого дерева, яке складає український народ. Якщо ми не відновимо цього дерева, то не зможемо виконати і основного завдання – збудувати велику Українську державу.

Від імені Львівської обласної Ради народних депутатів бажаю жителям бойківського краю успіхів і щастя, але й великої важкої праці самопожертви в ім'я величної ідеї побудови Української держави. Нехай допоможе вам Бог! Слава бойківській землі! Слава Україні!

Учасників свята вітав представник Президента України в Турківському районі Микола Михайлик, голова товариства "Бойківщина" з Англії Роман Гринаш та інші.

А потім імпровізованою сценою заволоділи колективи самодіяльності бойківського краю. Свої роботи виставили народні умільці, художники. Перші зібрки віршівподарували святу поети, вихідці з Турківщини Йосип Фиштик, Володимир Ільницький. В обідню пору над урочищем, де проходило свято пронісся вертоліт. Із нього посипалися кленові листки, а також вітальні листівки. Таким чином, у день свого професійного свята учасників фестин привітали працівники лісу.

Ансамбль Самоцвіт з Кривого РогуДо пізнього вечора над горами лунали бойківські пісні та музика. Свято вдалося на славу. Спасибі його організаторам. Вирішено проводити його через кожні п'ять років. Щасти тобі, Бойківська земле!

На фото: під час концерту; біля ватри – ансамбль "Самоцвіт" з Кривого Рогу.

Михайло [...], власний кореспондент "Високого замку"
Фото Ігоря Фецяка

Опубліковано: Високий замок. - 1992.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *